הסודות של מחוז פאנג-נגה מסך הערפל

לפני כשנתיים ראיתי סרטון מאוד מיוחד באחת מהרשתות החברתיות, בסרטון ראו ערפל לבן וסמיך עולה ויורד בין קצוות הרכס, מין ריקוד משונה ועוצר נשימה.

הצלם לא הסכים לחשוף את המיקום המדויק בו צילם את הסרטון או כל פרטים נוספים על תופעת הטבע המדהימה הזאת, עם זאת הוא כן ציין שהתצפית נמצאת במחוז פאנג-נגה.

ניסיתי לחפש לבד אך ללא הצלחה ועם הזמן פשוט שכחתי מהסרטון. מאז כאמור עברו שנתיים ובמהלך הנסיעה לראות את פרח הרפלסיה, עם כניסתנו לשמורת הטבע, השמיים נעלמו וערפל סמיך נפרש מעלינו, מסתיר את הגבעות וההרים וכמעט מלטף את גג הרכב. נזכרתי לפתע בסרטון ובחומר שקראתי על התופעה הזאת והחלטתי שהפעם אני לא מוותרת! במשך שבעה ימים ניתחתי את המפות, תרגמתי אתרים מכל מיני שפות והנה מצאתי משהו שמזכיר את מה שראיתי בסרטון, אין יותר מידי מידע מלבד צילום לווין שמוביל לנקודה אקראית במפה וזיכרון חלקי על כך שהבחור ציין שהאפקט קורה ממש בזריחה וכך התקבלה ההחלטה לנסוע.

השכמה ב4:30 בבוקר, נסיעה ארוכה כשבמהלכה  את החושך מחליף אור הדמדומים ואת כביש האספלט מחליפה דרך עפר מאתגרת ובכל זאת הרבה ביטחון שזהו המקום הנכון.

באזור זה של תאילנד יש המון יערות גשם עם מערכת אקולוגית שונה לחלוטין שכוללת כ 90% אחוזי לחות וטמפרטורה קבועה במהלך כל השנה. לידיעתכם יערות הגשם בכדור הארץ תופסים בסך הכל כ7% משטח היבשה ואחראים על כ 30% מכלל ייצור החמצן העולמי.

פנייה אחר פנייה אנחנו מגיעים לדרך בוצית שמובילה אותנו לעומק הג'ונגל, די במהרה אנחנו מבינים שאין חרטה, משלבים 4*4 ומתקדמים לאט בחושך כשמצד אחד של הדרך עצים צפופים ומצידה האחר תהום. לפעמים רואים בקתות צנועות של תושבים מקומיים שגם הם מסתכלים עלינו בפליאה. השמיים מתבהרים ואנחנו בלחץ שלא נספיק לזריחה, ה G.P.S מודיע שנותר לנו בסה"כ עוד קילומטר אחד ו 11 דקות נסיעה… סוף כל סוף אנו עוברים את הקילומטר האחרון ומגיעים לשום מקום. מה הלאה? יש התפצלות של 2 דרכי עפר שלא קיימים במפות גוגל, אז לאן ממשיכים? הטלת מטבע קצרה ונוסעים בתקווה שגם נגיע ליעד.

אחרי כמה מאות מטרים אנחנו רואים לפתע את המבנה שחיפשנו, הגענו בול בזריחה והרבה אושר מהול בלחץ להדליק את הרחפן ולהתכונן לצילום המנצח. אלא שהשחר מגלה לנו שהערפל נעלם. האם כל הנסיעה הייתה לשווא? עם המון תסכול וחוסר בהירות לגבי מה שקרה בדקות האחרונות מגיח לו משום מקום איש מבוגר, חייכן ונחמד שמסמן לנו עם הידיים לבוא אחריו וכך אנחנו מגיעים לתצפית נסתרת, שם יושב עוד אדם מבוגר וזוג צעיר, תיירים מבנגקוק, כולם תאילנדים.

המבוגרים הם שומרי המקום, בו יש מספר בקתות שעדיין בתהליכי בנייה והזוג שהגיע לסוף שבוע מבנגקוק. המבוגרים ארגנו ארוחת בוקר פשוטה, מים בקומקום על גחלים, לחמניות ושקיות קפה, תה ושוקו. תצטרפו אלינו, אחד מהם סימן עם היד והשני הושיט כוסות חד פעמיות. הזוג מבנגקוק החל לפתח עימנו שיחה באנגלית בסיסית ובמקביל מתרגמים לנו את מה שאומר האיש המבוגר "יש לכם מזל, היום יש ערפל סמיך במיוחד."

ובאמת מסביב רואים ענן לבן שמזכיר שמיכת פוך לבנה ונעימה שמכסה את הבקעה כאשר באופק מבצבצות קרני שמש ראשונות.

לאט לאט השמש חיממה את האויר, הערפילים התחילו לטפס למעלה ועברו את הפסגות, כך נוצר האפקט המדהים של מפל הערפל. כל כך מיוחד ואני כל כך שמחה שזכינו לראות את זה.

אני לא ממש יודעת אם האפקט מתרחש בכל יום ובאילו שעות להגיע, כאמור הבחור טען שצילם את הסרטון בזריחה ואני מניחה שמדובר היה בתקופת המונסונים. אנחנו לעומת זאת היינו היום, בשיא העונה היבשה וצילמנו כשעתיים לאחר הזריחה.

אחת ההערות שלי בנושא צילום האפקט היא שהערפל מביא אתו רוח חזקה וטיפות מים שהפריעו לתפקוד הרחפן והמצלמה.

אנחנו עוד נחזור שוב, עניין של מספר חודשים, כדי לצלם את הסרטון המושלם מבחינתי, אז אחלוק איתכם את כל הפרטים על המקום המיוחד בו היינו היום ובינתיים תהנו מהסרטון הכמעט מושלם שלי.

פורסם על ידי אליה וינברג

על חיי בתאילנד | מטיילת עם מצלמה וסיפור

4 תגובות בנושא “הסודות של מחוז פאנג-נגה מסך הערפל

  1. מהמם! יצא לך להיות שם שוב? ויש איזשהי דרך לדעת איפה זה? אשמח לנסות להגיע לשם בעצמי בביקור הקרוב שלי בתאילנד

השאר תגובה