אורז מתוק בבמבוק/Thai Khao Lam /Sticky Rice in Bamboo

נתחיל בשיעור בשפה התאית:

  • אורז KHAO
  • אורז דביק KHAO NEOW
  • בישול  בתוך קנה במבוק LAM
  • שחור DAM

התאילנדים מאוד אוהבים קינוחים, ברוב המנות במטבח התאילנדי לצד המלוח, החמוץ והחריף נוכח גם אלמנט המתוק, האיזון המושלם של ארבעת הטעמים.

כמו בכל יום, התאילנדים קונים את ארוחת הבוקר שלהם מעשרות הדוכנים שנפרסים ברחוב. במהלך הליכת הבוקר עברתי בשדרת הדוכנים ולצד המנות המוכרות- רוטי, קארי, אורז מטוגן, שיפודי סאטאי, אטריות במגוון גרסאות וביצים ראיתי דוכן שתפס את עיני, גריל ארוך עם גחלים לוחשות ועליו מונחים קנים של במבוק.

נזכרתי שזה אחד הקינוחים המיוחדים במטבח התאילנדי אורז דביק ומתוק. לרוב תמצאו את המנה בצורה מלבנית עטופים עלי בננה. בגרסה הסינית האורז בצורת משולשים וממולא בבשר, ביצים או שעועית אדומה מתוקה.

במזרח, חומר גלם יכול לשמש למגוון רחב של משימות’ אם במבוק יכול לשמש כפיגום או כשלד המבנה עצמו, אז מדוע לא ככלי קיבול לאורז המתוק?

בשביל המנה משתמשים באורז מיוחד,עשיר בגלוטן ועמילן, GLUTINIUOS RICE. לרוב משתמשים באורז לבן אך אפשר למצוא גם את הגרסה עם אורז שחור KHAO NEOW DAM שצבעו יותר סגול משחור ומטבעו מתוק יותר מהאורז הלבן. את האורז משרים במים למשך לילה ואז מערבבים עם סוכר, שעועית אדומה, מעט מלח וקרם קוקוס.

בתערובת זאת ממלאים את קנה הבמבוק החתוך למקטעים. את הבמבוקים מניחים בגריל ארוך על הגחלים הלוחשות ומאדים לאט לאט עד שכל המצרכים הופכים לפודינג אורז מתוק וטעים.

כשמגיע לקוח, המוכר פותח בגרזן את הבמבוק וככה מתקבלת צלחת מיוחדת עם קינוח טעים ומשביע.

עקב סגנון האפיה/בישול, המרקם קרמי בחלקו העליון ובחלקו התחתון הנגיסה בגרגירי האורז מורגשת יותר.

מנה מאוד טעימה וכמובן מומלצת.

העלות נעה בין 20-50 בהט ליחידה.

פורסם על ידי אליה וינברג

על חיי בתאילנד | מטיילת עם מצלמה וסיפור

תגובה אחת על “אורז מתוק בבמבוק/Thai Khao Lam /Sticky Rice in Bamboo

השאר תגובה