המטבח התאילנד- תזונה בריאה?

לפני מספר שנים שהינו בחופשה משפחתית בקופנגן, בכל בוקר נפגשנו כל המשפחה המורחבת לארוחת הבוקר של המלון בחוף הים. מקרה שאירע ביום הראשון כאשר כל אחד הזמין את ארוחת הבוקר המועדפת עליו וגיסי ביקש גם קפה קר, ללא סוכר. המלצר הגיש לו את הקפה ולאחר טעימה קצרה, גיסי התלונן שהקפה מתוק וביקש להכין קפה חדש. חזר המלצר עם כוס קפה חדשה ושוב גיסי טעם והתלונן כי המשקה מתוק במקום מר. הפעם הגיעה בעלת המקום כדי להבין מה הבעיה עם הקפה, הרי היא זו שהכינה אותו והתחייבה שאין בקפה אפילו לא גרגר אחד של סוכר! אז מה כן שמת? ביקש גיסי לדעת, שמתי קפה אספרסו מהמכונה, הרבה קרח וחלב מרוכז בנדיבות, אבל באמת אף גרגר סוכר! ענתה באושר וגאווה.

למרות האשליה שהאוכל האסייתי והתאילנדי בפרט בריא ומזין מכיוון שהוא מכיל המון ירקות ופירות, למעשה מנה תמימה יכולה להגיע ל 1000 קלוריות בקלות.

מי לא אוהב אוכל תאילנדי? אוכל עשיר בירקות ובשר, הקפדה על איזון של ארבעת הטעמים וכמובן צבעוני ומגרה. ברוד טריפ לצפון הזמנתי ללא הפסקה ובהנאה צרופה את המאכל המפורסם של צפון תאילנד, הוא הקאו סוי, מרק קארי עשיר עם אטריות ביצים ועוף. בדרום תאילנד אני נהנית ממנות קארי שונות ובנוסף מהפאד תאי, טום קא וטום יאם. הילדים שלי מאוד אוהבים אורז מטוגן ואגרולים מטוגנים (ספרינג רולס). כל אלו מנות טעימות, צבעוניות ועשירות מאד. ללא ספק זהו מזון יותר בריא ומזין ממנת בורגר במקדונלדס לא כך?

אז הנה עוד מיתוס שצריך לנפץ לגבי האוכל המקומי והמסורתי. אלה שנהנים מהאוכל ולא ממש סופרים את הקלוריות מוזמנים לדלג על הקריאה ובתגובות לפוסט לספר על המנה התאילנדית האהובה עליכם, שאר בני האנוש מוזמנים להמשיך לקרוא.

פאד תאי שהיא מנת אטריות אורז מוקפצת עם עוף/ פירות ים/ שרימפס, טופו, נבטים, ירקות, רוטב מיוחד והמון בוטנים. מנה אחת יכולה להגיע ל 1000 קלוריות ויש מחשבונים שמשכללים אף יותר במידה והשף היה נדיב עם הבוטנים במיוחד.

אגרולים או ספרינג רולס, בסה”כ עטיפה דקיקה ממולאת באטריות אורז וירקות, לפעמים בתוספת עוף/ חזיר/ שרימפס ומטוגנת בשמן עמוק, כל כך טעימה, במיוחד בתוספת רוטב חמוץ מתוק. רול אחד מכיל כ 130 קלוריות לא כולל הרוטב.

קארי ירוק/ אדום/ צהוב מבוססים על חלב קוקוס מרוכז, בתוספת ירקות, עוף או בקר ותערובת תבלינים שטוגנו בשמן. כל הטוב הזה מהול בעוד קצת חלב קוקוס כדי שלא יחסר. במנה של 100 גר’ יש כ 400 קלוריות וזה לא כולל תוספת האורז.

מאסאמאן קארי גם המנה הזאת מבוססת על חלב קוקוס ותערובת תבלינים אלא שבנוסף מכילה גם תפו”א ובוטנים שרק תורמים לעליית הערך הקלורי וכמובן גם הקארי הזה מוגש עם אורז.

אורז מטוגן מנה כל כך פשוטה וטעימה, עשירה בירקות ועוף/ טופו/ שרימפס/ פירות ים וביצים. המנה הפשוטה והתמימה הזאת יכולה להגיע ל 1200 קלוריות!!!

טום יאם וטום קא שני המרקים הכי מפורסמים במטבח התאילנדי. למען האמת הגרסה המסורתית של טום יאם נטולת חלב קוקוס, המנה חריפה, ריחנית ועשירה בירקות ובתוספת עוף/ שרימפס/ פירות ים, בסך הכל כ 130 קלוריות למנה! אבל בגרסה לתיירים הטום יאם מכיל חלב קוקוס או חלב מרוכז (לא מתוק) שמעלה את הערך הקלורי.  מרק טום קא שמבוסס על חלב קוקוס יעמוד כבר על כ 400 קלוריות למנה.

קאו סוי מרק קארי על בסיס חלב קוקוס ומשחת תבלינים, בתוספת עוף או בקר, אטריות ביצים מבושלות ומטוגנות, קצת ירקות וצ’ילי חריף. מנה נפלאה זו מגיע ל 600 קלוריות.

מה לגבי משקאות קרים? או שייק מפירות טריים בחוף הים? אלו מכילים המון סוכר! באם זה סירופ סוכר או חלב מרוכז, הטעם המתוק לא מגיע ישירות מהפרי והמשקאות מגיעים ל 400 קלוריות לכוס. תנסו פעם להזמין שייק ללא סוכר ותופתעו לגלות שהמשקה כבר לא כל כך טעים.

וכמובן מנת הדגל הלוא היא רוטי , או כפי שהישראלים מכנים בננה לוטי,  בצק שקצת מזכיר את המופלטה המרוקאית, מכיל כ 300 קלוריות לפני הבננה, הנוטלה, החלב המרוכז, סירופ השוקולד ועוד.

הטיול בתאילנד יכול להיות מאד מהנה, אבל לגבי דיאטטי? אני לא כל כך בטוחה.

בתיאבון 

פורסם על ידי אליה וינברג

על חיי בתאילנד | מטיילת עם מצלמה וסיפור

תגובה אחת על “המטבח התאילנד- תזונה בריאה?

השאר תגובה