הממלכה הקדומה סוקותאי

כשאני מתכננת את הטיולים שלנו אני לומדת המון על המקומות אותם אנו הולכים לבקר, כל פיסת מידע יכולה להיות שימושית לטיול ונותנת לי את הכלים לעניין את הילדים וליצוק תוכן ועומק, לכן משהו תמיד נשאר בזכרון. לפעמים אני מבקשת מהילדים לחקור לבד, עוד לפני הטיול גם זו דרך נהדרת ללמוד ולהרחיב אופקים.

אז בואו נצלול לתוך הסיפור של סוקותאי.

ממלכת סוקותאי הייתה ההתחלה של התפתחות ממלכת תאילנד. האנשים שהגיעו מיונאן שבסין לאזור הצפוני של האימפריה החמרית, הקימו התיישבות וקראו לעצמם “תאי” והפירוש – עם חופשי. בערך ב 1238 החמרים גורשו והוקמה ממלכת סוקותאי, משמעות המילה “שחר של אושר”, ההתפתחות המשמעותית ביותר אירעה דווקא בזמן שלטונו של המלך Ramkhamhaeng ששלט בין השנים 1278-1298. סוקותאי פרחה ושגשגה תחת המלך ראמחאמהאנג, שלא רק הרחיב את גבולות המדינה לגדות נהרות המקונג וליגור, אלא גם הכריז על הבודהיזם כדת המדינה, המציא את האלף בית התאילנדי, תמך בפיתוח אומנים, פיתח יחסי ידידות עם סין והביא משם אומני חרסינה.

הפארק ההיסטורי סוקותאי מורכב משלושה אזורים כשהחשוב והמעניין ביותר הוא האזור המרכזי.

חלק מהמבנים בנויים בסגנון החמרי- מגדלים צרים וגבוהים שמזכירים קלחי תירס.

החלק השני נבנה בסגנון הייחודי שהתפתח בממלכת סוקותאי- אלו מקדשים שונים עם דמויות בודהה ענקיות. 

ואט מאהאטאט– המקדש הכי חשוב בסוקותאי, מבנה מרשים עם פסל בודהה יושב. שמו של המקדש מתורגם כ”מקדש השריד הגדול” המקדש נבנה בעקבות הרעיון של מנדלה, סמל הינדי עתיק המייצג את היקום.

ואט סי סאוואט – במקור מקדש חמרי עם שלושת המגדלים המייצגים את השילוש ההינדי: ברהמה, וישנו ושיווה והוסבו למקדש בודהיסטי כבר בתקופת סוקותאי. אחד המקדשים העתיקים ביותר, נוסד בתחילת המאה ה -12. 

ואט סי צ’ום– אחד המקדשים המרשימים בסוקותאי, ממוקם בחלק הצפוני של הפארק ומשמעות השם “מקדש עץ הבודהי”  מבחוץ המקדש נראה כמבנה פשוט עם פסל בודהה שנראה חלקית דרך הפתח. אבל כשנכנסים פנימה ומבינים את גודל הפסל, משהו משתנה. משהו באוירה של המקום, בהבנה כמה אתה קטן ביחס לפסל של בודהה (גובהו 15 מטר), משהו בשקט גורם לרוגע פנימי ורצון להישאר שם עוד.

ואט צאנג לום או מקדש מוקף פילים, נבנה בעיר סי סאטצ’אנלאי (עיר של אנשים טובים) כמרכז שני עבור סוקותאי ב 1250. המבנה החשוב ביותר של וואט צ’אנג לום הוא צ’די בצורת פעמון עם 39 פסלים של פילים, בנוי בסגנון סינהלי (סרי לנקה) משם הגיע הבודהיזם לתאילנד.

ממלכת סוקותאי שרדה כ 200 שנה , כאשר ב 1438 איוטאיה השתלטה על השטח של סוקותאי. עם זאת לסוקותאי יש משמעות היסטורית מאוד גדולה בהתפתחות ממלכת תאילנד. בניגוד לאיוטאיה, בסוקותאי רוב המקדשים נשתמרו בצורה טובה.

פורסם על ידי אליה וינברג

על חיי בתאילנד | מטיילת עם מצלמה וסיפור

5 תגובות בנושא “הממלכה הקדומה סוקותאי

השאר תגובה